Mis on tuhamäe ralli?

Tuhamäed on tekkinud tööstuslikel tagajärgedel, aga, et need unustusse ei vajuks on Eestimaa tuhamägedele leitud kasutust mitmel erineval viisil. Nendest on loodud on huvitavad turismiobjektid, rajatud on suusakeskusi ning kõige tuntum tegevus tuhamägedel on rallisport.

tuhamäe ralli

Ilmselt pole ühtegi eestlast, kes poleks kuulnud Kiviõli ralliüritustest.

Ida-Virumaal Kiviõlis on loodud lausa seikluskeskus, kus saab tegeleda mitmete erinevate tegevustega. Talvisel ajal on peamiseks tegevuseks suusasport. Kiviõli suusakeskuses saab laenutada suuski ning mäenõlvalt allatulles erinevaid trikke harjutada. Suvisel ajal saab seikluskeskuses veeta kvaliteetaega tegeledes lausa 16 erineva spordialaga. Sõiduoskusi saab arendada kardirajal, ratastega saab teha vabalaskumist mäest alla, liikluslinnakus saab harjutada liiklemist, ka lastele on eraldi mänguväljakud, sõidurajad, tuletõrjeharjutuskohad, bagirada ja palju muudki.

Sealse pea 96m mäe jalamile loodud motokeskuses on võimalik teha enda mootorrattaga trenni, osaleda treeninglaagrites kui ka osa võtta erinevatest üritustest.

Kõige tuntum üritus on maailmatasemel pea kümme aastat toimunud Kiviõli Motofestival. Selle festivali ajal toimuvad nii külgvankrite MM, quadracerite EM, öökross kui ka mäkketõus.

Kahepäevase kõrgtasemelise Eesti ürituse ajal toimuvad enamasti esimesel päeval mitmed treeningsõidud, seejärel kvalifikatsioonisõidud. Õhtul viiakse läbi spetsiaalse efektse valgustusega öökross ning pinged saab päeva lõpuks maandada lõõgastava peoga. Teisel päeval jätkuvad finaalsõidud ning ürituse lõpetab autasustamine. Kohal käib tuhandeid pealtvaatajaid.

Võistlejad on kokku tulnud 20-st erinevast riigist ning osalejate seas on meistrid, tänavasportlased kui ka harrastajad. Esindatud on kõik Eesti parimad meeskonnad.

Pealtvaatajatele esitletakse mitmeid kaasaelamist ja osalemislusti pakkuvaid esinemisi. Üheks vahvamaiks sündmuseks on sääreväristajate ehk punnvõrridega krossi pidamine. Omaette auhind antakse ka parimate kostüümidega osalejatele. Lisaks saavad motokrossiharrastajad end pealtvaatajate ees proovile panna ning oskusi näidata ekstreemsel takistusrajal. Ka pealtvaatajatel endil on võimalus osaleda isetehtud sõidukite mäest alla kihutamise rallil. Võistlus seisneb ilma mootorita masinate katse veereda mäest alla nii kaugele kui võimalik. Seejärel kasutavad sama rada aga professionaalsed mootorratta sõitjad mäkke ronimiseks.

Mäkketõus on üks populaarseimaid alasid sel üritusel. Spetsiaalset mäkketõusu jaoks disainitud mootorratastega proovivad üsnagi järsust mäeküljest üles ronida nii mehed kui ka naised. Pealtvaatajate jaoks on nähtavus väga hea, kuna sõit toimub suunaga ülespoole. On närvekõditav vaadata ja pöidlaid kõvasti pihus hoides loota, et järjekordne võistleja jõuaks raja lõpuni sõita. Loomulikult on mitmeid osavõtjaid, kes rada lõpuni sõita ei suudagi sõita, kas siis tehniliste oskuste tõttu või sõiduki vastupidamisvõimet ülehinnates. Nähes masinaid mäelt alla veeremas, kukkumas ja efektseid poognaid tegemas, on omaette vaatepilt. Kahjuks masinaomanikele on see kurb vaatepilt, sest pärast tuleb hinnata, kas masinat saab parandada või läheb see mahakandmisele.

Võidusõidud teevad põnevaks pealtvaatajatele osalejate efektsed hüpped ja trikid. Kaasaelamine omadele ja parimatele viib igaühe adrenaliinitaseme kõrgeks ning annab elamuse, mida on raske unustada. Mootorimürin stardipaugu järel on kõrvulukustav ning nähes kõiki sõitjaid riburadapidi mööda kihutamas, paneb iga pealtvaataja südame kõvemini peksma. Iga triki järel kostub heakskiitvaid hõikeid ning aplausi. Vanematel on üsnagi raske hoida oma järeltulijaid mitte rajale liiga lähedale minemast, kuna masinate rataste alt võib minna lendu nii mõnigi kivi, mis tekitab ohtlikke vigastusi. Õnneks on igal taolisel võistlusel kohal mitu kiirabibrigaadi, kes tohterdavad nii kukkunud sõitjaid, kui ka kivirahes vigastada saanud pealtvaatajaid.

Pealtvaatajate lõbustamiseks korraldatakse erinevaid mänge nii täiskasvanutele kui ka lastele, kus igaüks saab proovile panna enda motooskused.

Võistluse lõpetab üks korralik auhindade jagamine koos vahuveini dushiga. Võistlejad on eriti agarad pudeleid suunama just pealtvaatajate poole, kes enamasti eestlastele omaselt suu ammuli esiridades ootavad.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *